Μήνας: Οκτώβριος 2018

Βράβευση μαθητών στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» – Μικρός ΕυκλείδηςΒράβευση μαθητών στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» – Μικρός Ευκλείδης

Το Σάββατο 6 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα τελετών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου η βράβευση των μαθητών του Σχολείου μας από τη ΣΤ΄ τάξη, που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον μαθηματικό διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά»του Μικρού Ευκλείδη, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για τους μαθητές. Πιο συγκεκριμένα απονεμήθηκε βραβείο για τη διάκρισή τους στη […]

Ετικέτα Ποιότητας eTwinningΕτικέτα Ποιότητας eTwinning

Για άλλη μια φορά το Σχολείο μας πετυχαίνει διάκριση στο διεθνή θεσμό eTwinning! Το έργο “We’re little people but we make Great Friends!”, που εκπόνησαν οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης 2017-18, κρίθηκε σύμφωνα με τα έξι κριτήρια από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning και επιβραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας.

Ευρωπαϊκή Ημέρα ΓλωσσώνΕυρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Οι μαθητές των Ε & ΣΤ τάξεων τους σχολείου μας με τις δασκάλες των αγγλικών, κ. Μαρία Λογγινίδου, γαλλικών, κ. Αναστασία Πετρακάλια, και γερμανικών, κ. Βίκυ Κουβελέτσα, γιόρτασαν τη φετινή Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γράφοντας στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά, πορτογαλικά, ολλανδικά και ρώσικα!