“Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο”

Οι μαθητές της Στ΄ & Ε΄ τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 9 Μαρτίου και την Τρίτη 20 Μαρτίου αντίστοιχα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εξοικείωσης με την Αναπηρία του Σ.Κ.Ε.Π. – Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους (www.skep.gr) με τίτλο «Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο».

Επρόκειτο για μία ουσιαστική συζήτηση για την αναπηρία, όπου οι μαθητές άκουσαν την εμπειρία ενός ανθρώπου, όπως ο ίδιος τη βιώνει, και μπόρεσαν να διατυπώσουν σε αυτόν τα ερωτήματά τους.
Ο κύριος Παναγιώτης, άτομο με κινητική αναπηρία, αφού παρουσίασε τον εαυτό του, έθεσε βασικά ζητήματα σχετικά με την αναπηρία, όπως οι καθημερινές δραστηριότητες, η προσβασιμότητα, η επαγγελματική αποκατάσταση, η ενασχόληση με τα κοινά.

Τη συνάντηση συντόνισε η εκπαιδευτικός του σχολείου κα Νικολέτα Μπίτσικα.